علوم غریبه ویکی شیعه | maktabdata


علوم غریبه ویکی شیعه | maktabdata

بعضی دلایل این رواج را کاهش حضور علوم طبیعی، گسترش عقاید مغولان و تصوف، و سرخوردگی عمومی ناشی از آسیب‌های تسلط مغولان عنوان کرده‌اند. صرف فراگیری علوم غریبه بدون اشکال و به کار بستن آن در صورت مفسده نداشتن و مصداق سحر نبودن، جایز است و چنانچه مصداق سحر باشد یا مفسده ای بر آن مترتب گردد، حرام خواهد بود. برخی، غیب گویی به گونه جزمی و حتمی با استفاده از علوم غریبه را حرام دانسته اند؛ چنان که مراجعه به کسانی که مدّعی علم غیب (علم غیب) از راه علوم غریبه اند، برای کشف امور پنهان، همچون گمشده و دزد جایز نیست. اگر بخواهیم علوم غریبه را معرفی کنیم در ابتدا باید دسته بندی کلی این علم علوم غریبه را شرح دهیم. طبق باور مسلمانان که در کتاب هم به آن اشاره شده، دو فرشته به نام‌های هاروت و ماروت، جادوگری را به انسان یاد دادند تا فرمان‌برداری او را برای خودداری و پرهیز از انجام آن آزمایش کنند.

  • گاه از حیوانات نیز مراقبت می‌کردند ، با تشریفات خود سعی می‌کردند تا در صورت خشکسالی با شرایط جوی تداخل داشته باشند و در آخر، برای زنان جوان جویای شوهر، طلسم عشق می‌کردند.
  • به عنوان مثال، در بسیاری از جوامع باستانی – متشکل از شکارچیان و گردآورندگان، چوپانان، کشاورزان – اعمال علوم غریبهیی با هدف ایجاد باران وجود دارد.
  • ادبیات لاتین که به جای دنیای روم باستان صحبت می کند مملو از ارجاعات به فعالیت های غیبی است.
  • علم جفر علمی است که تنها نزد ائمه معصومین وجود دارد و کتابی به نام جفر نیز در دست حضرت قائم (عج) است که در صورت ظهور ایشان تمام حکومت اسلامی بر پایه این کتاب اداره خواهد شد.
  • یک سنت گرایی بت پرستی- مسیحی که کم و بیش توسط دین مسلط تحمل می شود.
  • در صورتی که یک دندانه کم یا زیاد شود نمیتوان با آن کلید در را گشود.

متعاقباً، این آموزه ها و اعمال ایرانی، همراه با طالع بینی و کیمیاگری، سنت علوم غریبهیی یونانی را به وجود آورد . برای مثال، شکل عصای علوم غریبهیی از خاورمیانه باستان گرفته شده است . در واقع علوم غریبهگران آن زمان طلسم ها را در حالی که یک عصای چوبی را تکان می دادند، تلفظ می کردند. سنت این قوم مملو از اشاره به هنرهای علوم غریبهیی و آیین های غیبی است.

چگونه علوم غریبه و متافیزیک را یاد بگیرم؟

از راه شیاطین یا فروش روح به شیطان است که این روش را ورود نخواهیم کرد زیرا در صورت انجام این کار دنیا و آخرت شما تباه خواهد شد و ترد شدن شما به صورت دائمی از درگاه خداوند حتمی است. کیمیا یکی از شاخه های علوم خفیه بوده و همانطور که از نامش مشخص است به کیمیاگری دلالت دارد که امروزه با نام شیمی شناخته میشود که میتوان ماده ای را به ماده ی دیگر تبدیل نمود. استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی کتاب کهن فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوری اطلاعات برگ سبز شمال (فروشگاه آنلاین کتاب کهن) می‌باشد.

کتاب کلیات مرتاضنامه هندی

به عنوان مثال، در بسیاری از جوامع باستانی – متشکل از شکارچیان و گردآورندگان، چوپانان، کشاورزان – اعمال علوم غریبهیی با هدف ایجاد باران وجود دارد. ساکنان جزایر کوچک تنگه تورس (بین استرالیا و گینه نو) به برخی از متخصصان این وظیفه را سپردند که خود را در بوته جدا کنند، “باران باران” تهیه کنند، طلسم هایی را با هدف انواع ابرها (قرمز، تیره، سفید) بخوانند. به تعبیر نویسنده کتاب «بادهای افسون»، علوم غریبه در ایران در دو ساحت،‌ قابل بررسی است. ساحت اول در قالب اشیای طلسمی می‌گنجد و ساحت دوم مرتبط با متن‌های غریب است. علم رمل از جمله شاخه‌های مهم علوم غریبه است که هدف آن، دسترسی به مجهولات عالم و آگاهی یافتن بر خیر و شر وقایع است. مطابق با روایات در دسترس، پیشینه علم رمل به زمان حضرت آدم (ع) برمی‌گردد.

در اینجا یادآوری این نکته مفید است که من در اصطلاح علوم غریبهگری به مجموعه ای از آیین ها و اعمالی اشاره می کنم که هیچ ربطی به علوم غریبهی سیاه ندارند. این شیوه ها همچنین شامل استفاده از گیاهان و سبزیجات و حتی گاهی اوقات قسمت هایی از حیوانات با هدف شفای برخی بیماری ها بود. علوم غریبهگران و علوم غریبهگران اغلب و با کمال میل برای کمک به ساکنان روستاها و مناطق اطراف که در آن زندگی می کردند، اقدام می کردند. گاه از حیوانات نیز مراقبت می‌کردند ، با تشریفات خود سعی می‌کردند تا در صورت خشکسالی با شرایط جوی تداخل داشته باشند و در آخر، برای زنان جوان جویای شوهر، طلسم عشق می‌کردند.